התכנית בהיסטוריה
על שם ג'ורג' ל' מוֹסֵה

אודות ג'ורג ל' מוסה

ג'ורג' ל' מוסה: ביוגרפיה מקוצרת

Portrait of G. L. Mosse ג'ורג' לחמן מוֹסֵה (20 ספטמבר 1918, ברלין, גרמניה – 22 ינואר 1999, מדיסון, ארה"ב) היה אחד מן ההיסטוריונים הדגולים והמשפיעים ביותר שעסק בתולדות אירופה המודרנית. הוא לימד באוניברסיטת וויסקונסין שבמדיסון ובאוניברסיטה העברית בירושלים במשך שנים רבות, ויצר סביבו קהילה אינטלקטואלית בינלאומית, חיה ותוססת.

ג'ורג' מוסה נולד בברלין לאחת מן המשפחות העשירות והמכובדות ביותר שבקרב יהודי גרמניה, שבבעלותה היה רשתות עתונים רבות, ובכללן גם עיתון ה"ברלינר טאגבלט" (Berliner Tagesblatt) היוקרתי. עם עליית הנאצים לשלטון ב-1933, נמלטה משפחת מוסה מגרמניה, ומוסה המשיך לימודיו בבריטניה. ב-1936 היגר מוסה לארה"ב. הוא סיים את לימודיו בקולג' האברפורד ב-1941 ואת עבודת הדוקטורט ב-1946. הוא כיהן כפרופסור באוניברסיטה של אייווה, מ-1955 באוניברסיטת וויסקונסין, וכן באוניברסיטה העברית בירושלים.

מוסה החל את הקריירה האקדמית שלו כמומחה לחיי משפחה באנגליה בתקופת טיודור וסטיוארט, אך החל משנות השישים ואילך כתב בתכיפות על היסטוריה אירופאית אינטלקטואלית מודרנית, פאשיזם, אנטישמיות, נאציזם, והיסטוריה יהודית אירופאית. יחד עם זאב (ולטר) לאקיר יסד מוסה את כתב העת להיסטוריה בת-זמננו (Journal of Contemporary History) הנחשב גם כיום לאחד מכתבי-העת המובילים בתחומו. בעבודותיו האחרונות כתב על היסטוריה של תרבות פופולרית, סמלים, ריטואלים ומיניות.

בעיני רבים נחשב מוסה לא רק להיסטוריון פורה, בעל תעוזה ומחשבה מקורית אלא גם לאחד מן התורמים המקוריים ביותר לתחום הנודע בימינו בשם היסטוריה תרבותית. בניתוחיו את הפשיזם והנאציזם הקפיד מוסה שלא לצמצם את ניתוחיו לרמת הדוקטרינה האידיאולוגית לבדה, אלא ביקש לגעת גם במערכות הדימויים והסמלים כמו גם ביחסים המורכבים שבין התרבות ה'גבוהה' לבין זו ה'נמוכה' וה'פופולרית'. הוא לא היסס לגעת בשאלות דוגמת הקשר שבין רומנטיקה לאומנית לדימויי מיניות וגבריות, המיתיזציה וההרואיזציה של המוות במלחמה או אפילו הדכאנות הגלומה במערכת הסדרים והנורמות הבורגניים. אולם על אף הרדיקליזם שלו, כתיבתו הצטיינה תמיד באמפטיה וברגישות. מצד אחד, כתב בזכרונותיו, "ההיסטוריה אמורה להסיר את המסתורין מעל המציאות, לחקור ולפצח את המיתוסים המלווים את חיי האנשים". אולם מצד שני הודה כי "אף שאתה מודע למיתוסים הסובבים סמל כה שחוק, ואתה נחוש שלא לתת לכך להשפיע עליך, לעתים רגשותיך נעורים למרות הכול". (מוסה, מוסה, מול פני ההיסטוריה, עמ' 168, 132).

מאז ראשית שנות השישים החל מוסה ללמד גם באוניברסיטה העברית בירושלים, נוסף על אוניברסיטת ויסקונסין שבמדיסון. "אני עדיין שואב סיפוק רב מכך שיכולתי להגשים את חלומי ולהינות מן המיטב של שני העולמות שהמציאו לי גירוי אינטלקטואלי רב", כתב מוסה בזכרונותיו (ע' 228). לאחר מותו הוריש מוסה למחלקות להיסטוריה במדיסון וירושלים קרן נדיבה, למען עידוד הקשרים ושיתוף הפעולה שבין הסטודנטים, המרצים והחוקרים בשני מוסדות אלה . מטרתה של התכנית בהיסטוריה על-שם מוסה היא לאפשר גם לדור העתיד של חוקרי ההיסטוריה להנות מן המפגש שבין שני עולמות אקדמיים אלה.

לקריאה נוספת: סטיבן אשהיים, "ג'ורג' מוסה לגבורות: חיבור הלל ביקורתי"

רשימת פרסומים מאת ג'ורג' מוסה

רשימה חלקית של פירסומים מאת ג'ורג' ל' מוסה

פירסומים בעברית מאת ג'ורג' מוסה

תכנית מוסה מעורבת גם בתרגום מספר ספרים נוספים מאת ג'ורג' מוסה לעברית. ספרים אלו יפורסמו תחת חסותה של האגודה ההיסטורית הישראלית בבית ההוצאה לאור ע"ש זלמן שז"ר.

פירסומים אודות ג'ורג' מוסה

הרצאות רדיו מקוונות של ג'ורג' מוסה

התכנית העלתה לרשת סדרת הרצאות שנישאה על ידי ג'ורג' מוסה ברדיו בסתיו 1982. נושא ההרצאות הוא היסטוריה אירופית תרבותית 1660-1870. ההרצאות נישאו במסגרת הסדרה "אוניברסיטה באויר" של רשת WHA. ההרצאות פתוחות להאזנה והורדה באופן חופשי באתר של אוניברסיטת וויסקונסין.

http://history.wisc.edu/mosse/george_mosse/lectures.htm © University of Wisconsin Board of Regents